Bizi Takip Edin!
Dil Seçimi:
 • Neden Bal Tüketmeliyiz?

  Binlerce çiçekten arılar tarafından toplanan nektar kaynağıdır.

 • Bebeklere Bal Verilir mi?

  2 yaşına kadar çocuklara bal verilmez.

 • Balın Gerçek Olduğunu Nasıl Anlarız?

  Balın hakiki olup olmadığı sadece laboratuar ortamında tespit edilebilir.

 • Arı Sütü Nedir?

  Arısütü 4-14 günlük genç arıların başlarında bulunan bir çift bezden ağız boşluğuna dökülen jelimsi bir sıvıdır. Bütün bir günlük erkek ve dişi larvalar bir gün arı sütü ile sistematik olarak ağız yoluyla beslenir. Ancak ana arı olarak tesadüfen seçilmiş olan işçi arı larvalarından 5-6 tanesi 8. güne kadar saf arısütü ile beslenir. Arısütünü salgılayan genç işçi arıların farklı yaştaki arıların salgıladıkları şeker ve biyotin, rutin konsantrasyonları farklı farklıdır. Hepsi ana adaylarını ziyaret ederek beslerler.

 • Polen Nedir Nasıl Tüketilir?

  Polen çiçeklerin erkek üreme organların arılar tarafından enzim salgılanarak çatlatılması ile polen taneciklerinin arının arka bacaklarına toplanması ile oluşan ve kovana getirdiğinde sepetçiklerden taneciklerin düşerek toplanması ile oluşan içinde bol miktarda protein, vitamin, mineral madde bulunan bir üründür. Arılar bunu yavrularına protein kaynağı olarak toplarlar. Kovandan alınan proteinler etüvde kurutularak öğütülür. Bala karıştırılarak tüketilir ya da tablet haline getirilerek çiğneme tableti olarak kullanılır.

 • Şekerlenen Bal Sahte midir?

  Balın doğal yapısı itibari ile invert şeker (invert şeker basit glikoz ve früktoz) içermektedir. Basit glikoz ve früktozlar birbirine yaklaştıkça kristalizasyon (şekerlenme) artar. Ayrıca kristalizasyona etki eden diğer faktörlerde vardır. Bunlar; a- Ortam sıcaklığı; baldaki inkibasyon sıcaklığı 14 derecedir. Artı ve eksi yönden bu sıcaklığa yaklaştıkça kristalizasyon artar. b- Balın iyi filtre edilmeyişi c- Baldaki su oranının yüksek olması Kristalize olan ballar maksimum 45?48 derecede benmari sistemi ile çözülerek eski haline getirilir.

 • Çiçek Balı ve Çam Balı Arasındaki Fark Nedir?

  Çiçek balı; arıların çiçeklerden topladığı nektarlardır. Bu nektarların midesinde enzimlerle birlikte bazı değişliklere uğratarak petek gözleri doldurulmaktadır. Çam balı ise salgı balıdır. Pamuklu koşnil böceğinin kışın toprak içerisinde bahara doğru ise Muğla, Marmaris, Fethiye gibi güney batıdaki çamların kabukları içerisine yumurtaları bırakması ile uygun rutubet ve sıcaklıkta yumurtaların çatlaması ve larvaların çıkması ile bu larvaların ağacın gövdesini delerek bol miktarda karbonhidratın çıkması ve bu karbonhidratın bir kısmını kendinin kullanması bir kısmını da dışarı atması, atılan bu sıvının arılar tarafından alınarak bala dönüştürülmesinden ibarettir. Çam balı karbonhidrat bakımından zengindir. Geç kristalize olur. Çiçek balı ise daha erken kristalize olur.

 • Sağlık problemlerimden kurtulmak için ürünlerinizi ne kadar süre ile kullanmalıyım?

  BALEN ürünleri ilaç değil, gıda takviyesidir. Dolayısıyla tedavi edici özelliği yoktur.

 • Bütün ürünlerimizin üzerinde günde tavsiye edilen tüketim miktarı yazmaktadır.

  Bütün ürünlerimizin üzerinde günde tavsiye edilen tüketim miktarı yazmaktadır.

 • Gıda takviyelerini ne zaman almalıyım?

  Genel olarak önerimiz yemeklerden yarım saat önce alınması yönündedir. Ancak, mide bulantısı, mide yanması, hazımsızlık gibi şikayetlere sebep olursa, yemeklerden yarım saat sonrasında alınmasında herhangi bir sakınca yoktur.

 • Gıda takviyelerinin yan etkileri var mıdır?

  Herhangi bir hastalığı veya kronikleşmiş rahatsızlıkları olan kişiler, doktorlarına danışarak, doğru gıda takviyelerini önerilen dozajda kullandığı sürece herhangi bir yan etkisi yoktur.

 • Gıda takviyeleri ilaçlarla etkileşime girebilir mi?

  Bazı gıda takviyelerinin içerisindeki bitkisel ekstraktlar, ilaçların etken maddeleri ile etkileşime girerek, ilaçların etkisini arttırıp, azaltıp veya tamamen ortadan kaldırabilir. Bu yüzden düzenli olarak ilaç kullananlar gıda takviyelerine başlamadan önce doktora danışmalıdır.

 • Gıda Takviyesi satın alırken ve kullanırken nelere dikkat etmeliyim?

  Aldığınız ürünün üzerinde muhakkak parti numarasının, son kullanma tarihinin olmasına dikkat etmelisiniz. Son kullanma tarihi geçmiş ürünleri satın almayınız. Bununla birlikte, ambalajı açılmış, zedelenmiş kutuları tercih etmeyiniz. Etiket bölümünde işletme kayıt no veya BALEN hologramı olmayan ürünleri kullanmayınız.

 • Omega 3 Plus ürününüzde kullanılan balık yağı hangi balıktan elde ediliyor?

  Kapsülleme işlemini kendimiz yaptığımız bu üründe kullanılan balık yağı ağırlıklı olarak hamsiye aittir.

 • Ürünlerinizin üzerinde Sağlık Bakanlığı onayı neden yok?

  Gıda takviyeleri, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın onayı ile üretilmekte veya ithal edilmektedir. Dolayısıyla üretim izinleri ve etiketleme işlemi, bunlara uygun tebliğler çerçevesinde gerçekleştirilir.

 • Sert kapsül ile yumuşak kapsülün farkı nedir?

  Sert kapsülün içerisine toz formdaki ekstraktlar doldurulur, tamamen selülozik yapıdadır. Yumuşak kapsülde ise likit formdaki hammaddeler konulur ve sığır jelatininden yapılır. Yumuşak kapsüllerde kullandığımız jelatin helal sertifikalıdır.

 • Kutuların içerisindeki silikajel ne işe yarar, gıda ile temasında bir problem oluşturur mu?

  Silikajel, kapsüllerin nem çekerek bozulmasını önlemek adına kullanılan bir sodyum silikattır. Nemle birlikte renk değiştirir. Dış kısmında kullanılan plastik malzeme gıda ile uyumlu olduğu için herhangi bir risk teşkil etmez.

 • Ürünleriniz tüketiciye sunulmadan önce hangi analizler hangi kurumlar tarafından yapılıyor?

  Öncelikle, yurtdışından ithal ettiğimiz hammaddeler, ilgili ülkenin yetkili birimi tarafından gümrükte analize girerek, ilgili ülkenin mevzuatına uygunluğu kontrol ediliyor. Daha sonra Türkiye'deki gümrük noktasına gelen ürün, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na bağlı gümrük analiz laboratuarlarında, gelen hammadde ile ilgili yasal düzenlemeye ilişkin analizlere girerek, çıkan neticenin olumlu olması sonucu firmamıza alınmaktadır.

 • Hammadde teminini hangi ülkelerden yapmaktasınız?

  Hammadde teminimizi dünyanın birçok ülkesinden yapmaktayız.